Toplam 175 ülkede dar gelirli kadınların ekonomik yaşama katılmaları amacıyla yürütülen Mikrokredi Programı, Türkiye’de 2003 yılından bu yana uygulanıyor.Bu programın öncüsü Nobel ödüllü Prof. Dr. Muhammed Yunus ile ortaklaşa yürütülen Türkiye Grameen Mikrokredi Programı’nın tüm illerde yaygınlaştırılması hedeflenerek başlayan uygulama, 2018 yılında 7. Senesini kutluyor.

 

Kadınların ekonomik yaşama adım atmalarını sağlayan Grameen Mikrokredi Programı kapsamında mikrokredi kullanan dar gelirli kadınlar, 2011 yılı sonunda Güneş Sigorta tarafından geliştirilen MikroSigorta kapsamına alındı.

 

MikroSigorta kapsamında, dar gelirli kadınlara kaza sonucu ölüm ve sürekli sakatlık teminatları ile birlikte terör ve deprem gibi doğal afetlere karşı da teminat sunulmaya devam ediliyor. Mikrokredi alan kadınlara verilen ve yalnızca girişimci kadınlarımızı ve hayatlarını değil, bir anlamda ailelerini de güvence altına alan bu sigortaya, mikrokredi kullanan girişimci kadınlar yılda 14 TL ödeyerek sahip olabiliyor.

 

Güneş Sigorta 2013 yılı Nisan ayında ise mikro ürünlerini MikroKonut ile çeşitlendirdi. Dar gelirli girişimci kadınlara, yuvalarını temel risklere karşı yıllık 14 TL’ye güvence altına alma imkânı sunuluyor. MikroKonut ile hem karşılaşılabilecek risklerden en az hasarla çıkılmasını sağlamak hem de toplumdaki sigorta bilincini yükseltmek hedefleniyor.

 

2018 yılı içerisinde 16.574 kişi MikroKonut poliçesi ile sigortalanarak, yaklaşık 116.130 TL’lik tazminat ödemesi gerçekleştirildi.