İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1991 yılında mezun olan Serhat Yanık, 1994 yılında aynı üniversitenin İşletme Bölümü’nde Yüksek Lisans ve 2000 yılında ise İşletme Bölümü’nde doktora programını tamamlamıştır.

Kariyerine, 1991 yılında Maliye Bakanlığı’nda göreve başlayan Yanık, 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi, 2000 yılında aynı üniversitede Doktor Araştırma Görevlisi, 2001 yılında ise aynı kurumda Yardımcı Doçent Doktor olarak görevini yürütmüştür.

1999 yılında sigortacılık konusunda araştırmalar yapmak amacıyla altı ay süre ile İngiliz Sigortacılık Enstitüsü’nde (CII) Ziyaretçi Araştırmacı olarak bulunan Yanık, 2008 yılında Doçent ve 2016 yılından itibaren ise Profesör unvanı almıştır.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü Muhasebe Finansman Anabilim Dalı Başkanlığı, İstanbul Üniversitesi Kitlesel Fonlama uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye İç Denetim Enstitüsü Danışma Kurulu Üyesi olarak görevlerine devam eden Serhat Yanık, Muhasebe, Finans, Denetim ve Sigortacılık alanında çeşitli üniversite ve kurumlarda eğitimler vermektedir.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Ruhsatı (SMMM) ve Kamu Gözetimi ve Muhasebe Standartları Kurumu Bağımsız Denetçi Belgesi’ne de sahip olan Yanık, 25 Haziran 2019 tarihi itibarıyla Güneş Sigorta’da Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak göreve başlamıştır. Yanık, iyi derecede İngilizce bilmektedir.